Şanlıurfa Solar Enerji

Genel

2018 yılında Şanlıurfa’da Türkiye’nin en büyük ilk beşinde bulunabilecek büyüklükte solar enerji için santral kurulumu yapılmıştır. Şanlıurfa konumu itibariyle uzun saatler güneş ışığı almaktadır. Yıllık ortalama güneş alma süresi yaklaşık 3000 saattir. Yenilenebilir Enerji Kaynakları Alanları adlı proje ile 500 megavat olan güneş enerji sistemi kurulumu sağlanmıştır. Böylece orada bulunan tarım işçileri bundan yararlanabilecektir. Sonuç olarak solar enerji çevresel faktörler sebebiyle ve insan kolaylığı sebebiyle önem teşkil eder. Şanlıurfa solar enerji sistemi insanların daha tasarruflu yaşaması içindir. 

Solar Sistem Ne İşe Yarar?

Solar enerjisi adı ile de bilinen güneş enerjisinin kullanım alanı çoktur. Su ısıtmada ya da elektriğin kullanıldığı diğer alanlarda aldığı enerjiyi kullanarak geri verir. Bu sebeple evde solar enerji kullanılması halinde fatura maliyeti azalır. Bunun sebebi de elektrik tüketiminin artık güneş enerjisi tarafından karşılanmasıdır. Doğaya çok büyük yararları olmaklar birlikte ekonomi dostudur. Şanlıurfa solar enerji çevreye olan yararları sayesinde bu kentinde de yarına olmaktadır. Bu konuda sağduyunun gelişmesi gerekmektedir. Güneş sistemi yenilenebilir bir sistem olduğu için çevre dostudur. Karbondioksit salınımını da azaltmış olur. Çünkü fosil yakıtlardan kaynaklı enerji üretimini azaltır. 

Şanlıurfa’da Solar Enerji Sistemi’nin Kullanımı

Şanlıurfa yıllık ortalama 3000 saati bulan güneş alma düzeniyle bu sistem için biçilmiş kaftandır. Uzun süre alınan güneş enerjiye dönüştürmekte yararlanılır. Böylece Şanlıurfa’daki yaşayan herkes bu sistemden yararlanabilir. 2017 yılında Şanlıurfa’da geniş güneş sistemleri kurulmuştur. Şanlıurfa solar enerji bu ilde oldukça çalışmalarla sağlanmaktadır. İnsanların da bundan faydalanması için tasarlanan bir sistemdir. Önce merkez ilçede kurulmaya başlanan bu sitem çevre ilçelerde de yaygınlaştırmaya devam edilmiştir. Çevre ilçelerde kurulumu da toprak işçileri için önemli bir gelişmedir. Bu sayede az enerji ile birçok elektrikli sistem kullanılır hale gelir. Böylece çevreye ve insana duyarlı bir sistem geliştirilmiş olur. 

Şanlıurfa Solar Panel 

Merkez ilçeye büyükçe bir kurulum yapılsa da evlere tek tek kurulum da tasarruf sağlamaktadır. Evlere kurulması için bazı faaliyetler gerekmektedir. Bu sebeple başlangıçta bir maliyete sebep olur. Ancak ileride enerji tasarrufu sağlayacağı için geniş sürede tasarruf sağlayacaktır. Güneş panelleri güneş alan yerlerde olmalıdır. Bu yüzden evlerin çatısına kurulur ancak çatının uygun olmadığı durumlarda ışık alan herhangi bir alan kullanımı sağlanabilir. Olması gereken şeylerin başında kazan gelir. Kazan suyun orada birikmesini sağlar. Böylece sıcak su kullanımı her an gerçekleşebilir. Bir sonraki işlem ısıtma bobinli bir depodur. Depo yoksa güneş silindiri de işe yaramaktadır. Şanlıurfa solar panel son yıllarda oldukça gelişkin bir hale gelmiştir. Hem büyük çapta hem de küçük çapta çalışmalar devam etmektedir. Hem evlere kurulan sistem hem de genel büyük sistem yaşamı kolaylaştırmakla birlikte çevreye duyarlı bir yaşam sağlar.

Etiketler :

Şanlıurfa Solar Enerji,Şanlıurfa Solar Panel

Paylaş :

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Son Yazılar

Bizimle İletişime Geçiniz

Arya Enerji Profesyonel Hizmet Anlayışı ile Kaliteli ve Güvenin Tek Adresi.

Kategoriler